Semeny, jejichž velikost zrn musí odpovídat velikosti ptáka a síle zobáku. Pro velké druhy se používá pšenice, oves, proso, slunečnice, dýňová semínka, vlašské ořechy, burské oříšky, lískové oříšky, proso, mohár, čumíza a kukuřice. Pro středně veliké druhy malá slunečnicová semínka, dýňová semínka, semenec, lněné semeno, pšenice, oves a lesknice. Pro malé druhy proso, palice prosa, lesknice, semenec a mák. Před jejich použitím je třeba kontrolovat kvalitu zrn. Dále se používají semena získaná sběrem v přírodě - semena lipnic, jílků a medyňku. Do vaječné míchaniny se může podávat mák. V exponovaných obdobích je dobré podávat naklíčená semena.

Základem krmení pro korelu šedou - chocholatou (Nymphicus hollandicus) je krmivo pro menší papoušky složené z různých odrůd prosa, loupaného ovsa, slunečnicových semínek a konopí. Rády také přijímají čerstvé ovoce a zelené krmení. K dispozici by měly mít i větvičky na oždibování.

Dále je třeba ptáky zaopatřit:

Zeleným krmením, které konzumují prakticky všichni. Někteří jako základní složku jídelníčku, pro jiné to je jen doplněk výživy. U zelené potravy třeba dávat pozor na kontaminaci krmiva. Vhodným zeleným krmením je ptačinec-žabinec, kokoška-pastuší tobolka, klásky jitrocele, broskvoň (semena a květy), listy angreštu, šťovík, řebříček, pampeliška, řeřicha, čerstvá travní semena, pupeny a mladé výhonky.

Perepel černohrdlý (Turnix suscitator) vyhledává potravu, kterou tvoří drobná semena, bezobratlí a zelené části rostlin, na zemi jednotlivě, v párech či malých skupinkách tvořených samcem a jeho mláďaty. Některé druhy z aridních oblastí nepijí vodu a vystačí s vodou obsaženou v potravě.

Zeleninou. Vhodnou zeleninou je mrkev, celer (v malém množství), rajčata, papriky, dýně, kukuřice v klasech, zelený hrášek i lusky, listy špenátu, čínské zelí, hlávkový salát. Naopak nevhodnou zeleninou představuje zelí, kapusta, přerostlý salát, syrové a zelené brambory, zelené fazole.

© 2007