8.3. Morčatovití (Caviidae)
Zahrnuje 12-14 druhů a chovatelsky patří mezi nejvýznamnější skupinu jihoamerické fauny.
Morče domácí Cavia aperea f. porcellus
Krmení
Základem je zelené krmení (tráva, jetel, vojtěška, zelená kukuřice) a větve s listy. Neustále musí mít k dispozici seno. Krmná dávka se doplňuje zeleninou a ovocem, krmnou řepou, tvrdým pečivem, zrninami a granulovanou směsí.
Morčata jsou velmi náročná na obsah vitaminu C v krmivu. V zimním období je vhodné aplikovat vhodné přípravky ve vodě nebo v krmivu.
8.3.1. Morče domácí Cavia aperea f. porcellus
Krmení
Na svou velikost spotřebuje poměrně velké množství potravy - cca 60 g denně. Základním krmivem, které musí mít stále k dispozici je seno (vojtěškové, jetelové, resp. z kopřiv). Nesmí být plesnivé a nahnilé. Mezi vhodná zelené krmiva je možno řadit pampelišku, luční trávu, řebříček, jitrocel, kostival. Méně vhodný je jetel. Jako krmné doplňky se používá tvrdý chléb a pečivo, vojtěškové granule, řepa, mrkev, jablka, hrušky, jahody, banány, grepy, pomeranče, kiwi. Dále listová a košťálová zelenina, čekanka, kadeřavá kapusta, kedlubny, brokolice, krmná řepa, brambory, celer, petržel, salátové okurky, cukety, rajčata a paprika. Omezeně je možno používat i zelí a salát.
V jejich výživě je nezbytné jadrné krmivo. Používá se pšenice, ječmen, kukuřice a oves. Respektive i kompletní směs pro králíky, ale u nich je třeba počítat s tím, že mají nízkou nutriční hodnotu. Je možno použít i