8.2.3 Pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)

Krmení

Vhodná je pro ně míchaná směs pro hlodavce, např. pro křečky. Nesmí mít ale velký podíl slunečnice a ořechů. Je dobré ji doplnit malým množstvím živočišných bílkovin a malými kousky ovoce a zeleniny. K dispozici by měli mít vždy dostatek sena a pro obrušování zubů větvičky ovocných stromů. Vykazují koprofagii. Potřeba vody odráží skutečnost, že pískomilové pocházejí z velmi suchých pouštních oblastí se soustavným nedostatkem vody a jsou na ně dobře adaptováni. Přesto by měli mít vodu k dispozici ad libitně. Celkové množství denně přijaté vody tvoří 8 - 13 % tělesné hmotnosti.

Pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)

Potřebné množství brutto energie saturované v potravě se průměrně pohybuje v rozmezí 150 - 170 kJ/100 g ž. hm./den. Zdravotnímu stavu rostoucích pískomilů s průměrnou tělesnou hmotností 18 g optimálně vyhovuje příjem 16 % bílkovin při obsahu tuku 2 - 5 %.

Doporučené množství Ca a P je 5,0 g/kg diety a 3,0 g/kg diety. Důležitým požadavkem je zachování pokud možno ideálního poměru Ca : P, tj. 2 - 1,5 : 1. U Mg je doporučována koncentrace 1,5 g Mg/kg diety. Minimální obsah Na i Cl v dietě je 0,5 g/kg a za zcela dostačující se pokládá obsah K ve výši 3,6 g/kg diety. Dietní doporučení pro pískomily v oblasti mikroprvků (Fe, Cu, Zn, Mn) nejsou známy a proto se zde uplatňují výživové standardy pro laboratorního potkana. Obdobný postup se aplikuje při dávkování vitaminů.

Pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)

© 2007