7. Výživa zakrslých králíků

U nás se chová asi 90 plemen králíků. Dělení plemen podle hmotnosti:

  • velká plemena nad 5 kg (vykrmení 6-7 kg),
  • střední plemena 3,25 - 5 kg,
  • malá plemena 2,0 - 3,25 kg,
  • zakrslá plemena 0,75 - 1,50 kg.

Jako hobby plemena se u nás uplatňují zakrslá plemena, která se dožívají až 10 let.

Králík je poměrně náročný na složení krmné dávky z hlediska obsahu energie, dusíkatých látek, minerálních látek a vitamínů. Náročnost vyplývá z anatomického uspořádání a velikosti trávícího ústrojí, které není uzpůsobeno k trávení velkého množství potravy s nízkou stravitelností. Z praktického hlediska je významné zjištění že jednotlivé genotypy králíků mohou mít odlišné požadavky na nutriční složení krmných směsí. V tomto směru patří zakrslá plemena k méně náročnějším.

7.1. Živiny

Sušina

Potřeba:

  • rostoucí králík 5 - 7 % živé hmotnosti,
  • samice březí 3 - 4,5 % živé hmotnosti,
  • samice kojící 6 - 7 % živé hmotnosti,
  • samci 3 - 4 % živé hmotnosti.

Energie

Potřeba v porovnání s velikostí těla je u králíků vysoká. Čím je mladší králík a menší plemeno, tím je potřeba energie na jednotku živé hmotnosti vyšší. Vyšší obsah energie je důležitý zejména u králic po porodu. Naopak snížení koncentrace energie v krmivu kojících samic před odstavem mláďat při současném zvýšení obsahu vlákniny vede ke snížení mortality odstavených králíčat.

Vláknina

Vláknina je jednou z nejdůležitějších složek ve výživě králíků. Slouží nejen jako zdroj energie, ale ovlivňuje také využití ostatních živin. V krmné dávce králíků je nezbytné alespoň 10 %, lépe 14-17 % obsah hrubé vlákniny. Králík nemá vlastní enzymatický systém umožňující štěpení lignocelulózových vazeb. V jeho objemném slepém střevě je osazená celulolytická mikroflóra zabezpečující degradaci těchto vazeb. Soubor instinktů doprovázející proces zpětné resorpce produktů celuláz se nazývá coekotrofie (požírání měkkých exkrementů). Králíkovi umožňuje využít 30 až 40 % vlákniny z krmné dávky.

Škrob

Při vysokém podílu energeticky bohatých obilovin v krmné dávce prochází škrob nestrávený tenkým střevem do tlustého, kde je substrátem pro růst zde se vyskytujících bakterií, které produkují toxiny vyvolávající enterotoxemie.

© 2007