5.3.2. Výživa pracovních psů
Krmivo a technika krmení se u pracovních psů liší podle úlohy psa, jeho individuální práce a podle tréninkového plánu. Zvýšení fyzické aktivity, a s tím často spojeným stresem, požaduje extra energii. Tak například pes který překonává dlouhé vzdálenosti může mít jak 2-3 násobnou potřebu energie. Tu není možno zajistit z běžných krmiv. Zvýšená potřeba energie by měla být hrazena především tukem. Jeho množství v krmné dávce je limitováno možností jeho využití. Nestrávená složka tuku ochuzuje zvířata o vitamíny a vodu.
Potřeba bílkovin nemá tak rozhodující úlohu jako energie. U nich je třeba pohlídat kvalitu, protože méně kvalitní zdroje představují pro metabolismus psa neúměrnou zátěž. Potřeba vitaminů a minerálů je prozkoumána málo. U této skupiny psů se předpokládá, že mají vyšší potřebu Fe, Se a vitamínu E. Velice důležité je i zajištění potřeby vody. Je potřeba stoupá úměrně se zvyšující se potřebou krmiva. Přitom je třeba zohledňovat i klimatické podmínky ve kterých se psi pohybují. U dostihových a saňových psů je třeba navíc počítat s tím, že často nemají chuť přijímat vodu přirozenou cestou. V tom případě je nutno to řešit podáváním ochucené vody, nebo máčených krmiv.
5.3.2.1 Služební psi
Krmení se musí regulovat podle pracovního výkonu. Před započetím výkonu mohou psi dostat jen malou dávku. Hlavní krmení (2/3 denní potřeby) se podává až večer. Mezi krmením a pracovním výkonem by měla být minimálně 12 hodinová pauza. Protože jsou psi často unaveni a mají menší chuť k příjmu potravy, mělo by se používat chutné a koncentrované krmivo.
U průměrně pracujících psů (WALTHAM) je denní výdej energie zvýšena asi o 10% na každou hodinu extra aktivity, nebo na uběhnutí 5km. Vyšší úroveň energie je možno zajistit především tuky, za předpokladu, že KD bude vyvážena vysokou koncentrací i ostatních živin. Sacharidy nejsou v dietách pro psy nezbytné, ale dieta bez sacharidů musí obsahovat dostatečnou hladinu bílkovin, aby z nich pes mohl syntetizovat sacharidy k udržení glukózy v krvi. V krmené dávce pozitivně působí menší množství vlákniny. Psi by měli mít vždy možnost se v průběhu dne se napít.
5.3.2.2. Sportovní psi
Krmení dostihových chrtů a severských tažných psů má vysoké nároky na jejich výkonnost, proto je třeba v tréninku a při závodech upravit jejich KD tak, aby měla adekvátní obsah energie a živin. Přitom je třeba zohledňovat specifika jejich metabolismu. Společným znakem pro ně je, že mají krátký zažívací trakt přizpůsobený na příjem energeticky koncentrované potravy. Liší se ale stavbou a metabolismem svalů