5.3. Výživa dospělých psů

5.3.1. Výživa chovných fen

5.3.1.1. Březí feny

Feny v období páření a v první polovině březosti

Pokud má fena v době páření optimální hmotnost není třeba v době páření a během prvních 5 týdnů březosti krmnou dávku zvyšovat. Dostačující je běžná KD s obsahem 26% bílkovin zkrmovaná 1x denně. Zásadou je, že fena v první polovině březosti nemá přibírat na hmotnosti. V ranné březosti je naopak nutno zabránit překrmování feny, protože ukládání nežádoucího tuku představuje pro fenu metabolickou i fyzickou zátěž. Stejnou zátěží může být i rychlé hubnutí obézních fen. Proto u silně obézních fen je třeba redukovat jejich hmotnost postupně (ne o víc než o 1 % za měsíc), vhodnou dávkou s obsahem do 10 % bílkovin.

Problémem však může být i nedostatečná kondice. Pro hubené až kachektické feny představovat nebezpečí fáze nechutenství objevující se zpravidla od 15. až 20. dne březosti. Mobilizace tělesných rezerv u těchto zvířat představuje výraznou metabolickou zátěž pro plod. V tomto případě je nutno zkrmovat vysoce energeticky bohatého krmivo s minimálně 30 až 39 % bílkovin a zkrmovat je 2 až 3x denně v menších dávkách. Fena by se měla dostat do chovné kondice do 6. týdne březosti.

Feny v druhé polovině březosti

Od 5. týdne začíná intenzívní růst plodů, fena již přestává být schopna krýt potřeby intenzivně rostoucích plodů z běžné krmné dávky. V druhé polovině březosti je proto třeba dávky postupně zvyšovat:

  • od (4) 6. týdne březosti o 0,5-l,5% denně,
  • od 5. týdne o 15 % záchovné dávky,
  • v době porodu to představuje 40-70 % zvýšení oproti období krytí.

Požadovaný přírůstek do porodu by měl být maximálně 15 až 25 %.

Změna spektra krmné dávky by měla být provedena na principu zvýšení dotace živinami a energií, bez významného zvýšení objemu dávky. Prakticky to znamená přechod ze standardního krmení s obsahem bílkovin do 26% na krmení pro březí a kojící feny (zátěžové psy) s 30% obsahem bílkovin. Poměr masa k rostlinné potravě by měl být u březí feny 3:2 a fena by měla být krmena 2 až 3x denně.

5.3.1.2. Kojící feny

Feny po porodu

Přestože je porod energeticky velmi náročný, je provázen nechutenstvím. Fenám se chuť ke žrádlu vrací zpravidla do l0. hodin po vypuzení posledního štěněte a jeho lůžka. Obecně je možno charakterizovat období kolem porodu jako periodu, kdy fena hradí část potřebných živin ze svých tělesných rezerv. I proto je důležité, aby byla fena v období porodu v dobré kondici. Nedostatečné energetické rezervy u vyhublých fen při porodu doprovází porodní i poporodní komplikace. Pro co nejrychlejší příjmu potravy je třeba v tomto období zvýraznit chutnost jejich krmiv a předkládat je v neomezeném množství.

Kojící feny

Nejvyšší nápor na metabolizmus feny je v období kojení. Denní produkce mléka představuje u fen:

  • s nižším počtem štěňat (do 5) 2 % hmotnosti,
  • s vyšším počtem štěňat (nad 6) až 5 % hmotnosti.

Vrchol laktace nastává 3-4 týdny po porodu. V tomto období fena kryje část živin potřebných na produkci mléka ze svých tělesných rezerv. To se projevuje poklesem hmotnosti feny. Za fyziologický pokles hmotnosti se považuje snížení o 10 % oproti její hmotnosti těsně po porodu.
Produkce mléka je ovlivněna především kvantitou a kvalitou proteinů v krmení.

© 2007