5.2.2. Onemocnění skeletu u mladých psů

V prvním roce života mají psi zvýšenou metabolickou aktivitu. Ta je doprovázena zvýšenou vnímavostí kosterního skeletu k metabolickým a fyzikálním vlivům. V dané souvislosti je třeba především korigovat příjem energie tak, aby nedocházelo k nepřiměřeně velké rychlosti růstu, která může následně vést k výskytu abnormalit skeletu.

Velice důležité je zajištění i odpovídající minerální výživy. V dané souvislosti má zásadní význam především zajištění optimálního příjmu Ca a P. Více než poměr Ca:P má význam absolutní množství Ca v dietě.

Vápník

Doporučené množství pro rostoucí psy je 1-2,5 % Ca v sušině. Nebezpečné je především překrmování Ca. Zvýšená hladina Ca v organismu je v přímém vztahu s výskytem onemocněni "osteochondrotického" typu. Zvýšený výskyt onemocnění skeletu rostoucích psů byl zaznamenán při nadbytku Ca (3,3 % v sušině), a to bez ohledu na hladinu P (normální a zvýšená).

Dlouhodobý nadbytečný příjem Ca vede ke:

  • zpomalení zrání kostí a chrupavek,
  • zvyšování celkového objemu kostní tkáně,
  • oddálení remodelace kostí,
  • následně negativně ovlivní proces přeměny chrupavek na kost.

Fosfor

Škodlivý je i nadměrný obsah P v dietě. Organismus jej řeší zvýšeným vylučováním P z organismu, které sebou přináší i odbourávání Ca. Výsledkem je ztráta Ca z rostoucí kostry, která vede k tzv. sekundární nutriční hyperparatyreóze. Ta se nejčastěji vyskytuje u psů krmených doma připravovanou stravou s vysokým podílem masa.

Vitamín D

Má zásadní význam na regulaci metabolismu Ca a P. Na rozdíl on jiných všežravců jsou psi závislí na jeho dotaci v potravě. Komerční krmiva ho většinou obsahují dost (500-5000 IU/kg sušiny). Je třeba si dávat pozor na jeho předávkování, které může mít za následek abnormality kostry (to platí pro předávkování vitamínu D i vitamínu A).

Mezi nejčastější onemocnění patří:

Dysplazie kyčelních kloubů (porucha vývoje a růstu).

Je to nejfrekventovanější onemocnění, které je částečně dědičné (velká a obří plemena). Jde o onemocnění, které je ovlivňováno výživou. Za nejkritičtější je považováno prvních 6 měsíců věku. Problémy se vyskytují u psů s přírůstkem přesahujícím standard plemene.

Osteochondróza (lokální defekt vnitřní osifikace chrupavky).
Opět se nejčastěji vyskytuje u mladých a rychle rostoucích psů. I toto onemocnění je ovlivňováno výživou. Vliv na jeho výskyt má i výživa matky během gravidity.

© 2007