4.2. Energie a živiny

4.2.1. Energie

Stanovení obsahu ME v krmivech pro psy a kočky podle chemických rozborů:

Krmiva pro psyME = 3,5 x B + 8,5 x T + 3,5 x G
Krmiva pro kocky 
KonzervovanéME = (3,9 x B + 7,7 x T + 3,0 x G) - 5
PolovlhkéME = 3,7 x B + 8,8 x T + 3,3 x G
SuchéME = 0,99 x (5,65 x B + 9,4 x T + G) - 126

B = obsah bílkovin, T = obsah tuku, G = obsah sacharidů (v g/100 g) ME = v kcal/100 g

4.2.2. Organické živiny

Sacharidy

Krmná dávka psů by měla obsahovat cca 20 % sacharidů. Při tomto podílu zlepšuje využití bílkovin.

Vláknina

Zrychluje pasáž zaživatiny trávicím traktem a podporuje a zrychluje motolitu střeva. V důsledku jejího působení na stěnu střevní se zvyšuje počet hlenotvorných buněk, zpomaluje vstřebávání glukózy a podporuje zmnožení receptorů reagujících na insulin. Důležité je i to, že normalizuje formaci výkalů a podporuje pravidelnost kálení.

V krmivu pro zdravé kočky by jí mělo být 2-3 % v sušině. U u psů podíl neměl klesnout pod 2%. Optimum je okolo 3% a nad 5% může snížit stravitelnost a zvýšit množství výkalů.

Nově se vláknina v krmných dávkách psů posuzuje podle fermentability. Ta se stanovuje metodou in vitro pomocí fekálního inokula psa a dělí se na nízkou, střední a vysokou. Jako pozitivní se projevila středně fermentovatelná. Její pozitivní vliv se projevuje zvětšením povrchu tračníku, zvětšením hloubky a výšky tračníkových krypt a hypertrofií sliznice tračníku.

Tuky

Tuky by měly být v krmné dávce psů zastoupeny (podle zatížení zvířete) optimálně 5-10 (20) %. Optimální poměr rostlinných a živočišných tuků je 1:1. Základní požadavek na zastoupení tuků v krmné dávce je dán mimo jejich energetickou funkci i jako zdroj esenciálních mastných kyselin (EMK) a nositele v tucích rozpustných vitaminů.

EMK nemohou být vytvářeny v organismu, musí být proto dodané v dietě. Pro psy jsou esenciální 2 skupiny mastných kyselin:

  • polynenasycené mastné kyseliny n-6 (linolová a arachidonová),
  • polynenasycené mastné kyseliny n-3 (α -linolenová a eicosapentaenová).

Psi mohou desaturací přeměnit kyselinu linolovou na linolenovou a arachidonovou. Proto jako zdroj EMK je tak potřebná jen linolová.

Kočky mají omezenou schopnost přeměňovat základní EMK na deriváty s delším řetězcem, proto je nutné jim je v dietě zajistit. Prakticky potřeba EMK u koček je kryta kombinací linolové a arachidonové ze směsi rostlinných a živočišných olejů a tuků v potravě.

Karence EMK se může vyskytovat jako:

  • kombinovaná karence n-6 a n-3, která se projevuje:
    • špatným růstem, kožními chorobami, zhoršením vodní bilance, poruchami imunitního systému a degenerací orgánů,
  • samostatná karence n-3 (méně výrazná), která se projevuje:
    • poruchami vidění, periferní neuropatií a zhoršenou schopností učení.
© 2007