Aratinga sluneční (Aratinga solstitialis)
3.3. RYBY
Stejně jako u jiných obratlovců platí, že ryby s převládající rostlinou složkou mají delší trávicí trakt než masožravé, protože rostlinný materiál se obtížněji rozkládá. O způsobu výživy a často i o způsobu života daného druhu může napovídat již tvar úst. Velikost úst také podmiňuje velikost přijímané potravy. Řada ryb má zuby, ale potravu v ústech nekoušou. Zuby slouží pouze k zachycení potravy a ryby pak jednotlivá sousta polykají vcelku. Ústní dutina je spojena se žaberním aparátem, který se u některých ryb podílí i na příjmu a zpracování potravy.
Z ústní dutiny se potravy posouvá do hltanu a jícnu, který plynule přechází v žaludek. Tyto 3 orgány vytváří tzv. přední střevo. Od středního úseku střeva je žaludek oddělen mohutnou svalovinou vrátníku. Žaludek (resp. část trávicí soustavy odpovídající žaludku) složí k promíchávání potravy a začíná zde chemické trávení. Z enzymatického vybavení je zde jen jeden druh proteázy a část žláznatých buněk vytváří HCl.
Střední střevo je tvořeno tenkým střevem dále již nečleněným. Na jeho začátku má řada ryb slepé vakovité trubice tzv. pylorické přívěsky, které mají pomocnou trávicí funkci. Do středního střeva ústí dvě základní trávicí žlázy - slinivka břišní a játra. Různé trávicí enzymy vznikají také přímo ve sliznici střeva a ve sliznici pylorických přívěsků.
Koncové střevo (tlusté střevo) je u ryb poměrně krátké. Slouží ke shromažďování nestrávených zbytků a nestrávenému podílu tráveniny je zde odebírána voda (tvorba pevných výkalů).