vodík, kyslík, uhlík

 

  

            Tyto prvky tvoří skupinu lehkých biogenních prvků vzájemně dobře slučitelných. Uhlíkaté skelety tvoří hlavní podíl sušiny živé hmoty (95% i více u vegetativních orgánů). V různých fázích vývinu rostlin se tato hodnota mění a určuje vztah mezi základními chemickými složkami rostlinného těla (N/C, P/C aj.).

            Vodík se vyskytuje jako vysoce mobilní proton (H+) nebo je vázán kovalentně ve vodě a všech organických sloučeninách.

            Kyslík vstupuje spolu s uhlíkem do organických látek v molekule CO2, další cestou je adice OH- při hydrolýze, fosforolýze aj. V kořenech jeho nedostaek výrazně omezuje fyziologické pochody, snižuje příjem vody a živin, omezuje růst kořenů.

            Uhlík ve formě CO2 je hlavním zdrojem veškerého organického světa na Zemi. Vegetace naší planety spotřebuje ročně asi 8% veškerého CO2 ze vzduchu, což představuje v průměru 150-220 kg CO2 na ha. Cesty utilizace uhlíku jsou cesty fotosyntetické přeměny uhlíku a metabolických přeměn. Jejich funkce se mnohokrát mění během života rostliny. Dynamika uhlíku je velmi významná pro tvorbu živé hmoty.

            Cesty utilizace a přeměn uhlíku jsou biologií fotoautotrofní rostliny. Uhlík je přijímán ve formě CO2 průduchy listů a v malém množství i kořeny jako aniont HCO3-. V průběhu fotosyntézy (fáze světelná) je světelná energie absorbována v chloroplastech a přijímána molekulami chlorofylu a dalších aktivních pigmentů na ADP z něhož vzniká energeticky bohatší ATP. Ve druhé fázi dochází k vlastní vazbě CO2 do organických sloučenin. Tato reakce probíhá ve tmě a vlastním akceptorem CO2 je u rostlin typu C3 ribulosa-difosfát (pentosa), ze kterého po reakci vzniknou 2 molekuly 3-fosfoglycerátu (podle Calvinova cyklu). 3-fosfoglycerát je redukován za účasti ATP na glyceraldehydfosfát, který je dále po odštěpení kyseliny fosforečné syntetizován do cukrů (monosacharidy až polysacharidy).

            U řady rostlin (kukuřice, cukrová třtina, proso, tropické trávy) je akceptorem kyselina oxaloctová, dikarboxylová kyselina se čtyřmi atomy uhlíku. Tato forma zabudování CO2 byla nazvána C4 cesta. Redukce na uhlíkaté sloučeniny C3 cestou probíhá u C4 rostlin také, ale příjem CO2 a následné procesy jsou umístěny v prostorově oddělených a anatomicky odlišných pletivech. V buňkách mezofylu je CO2 vázán na fosfoenolpyruvát (PEP). Tento proces katalyzuje PEP-karboxyláza, která je velmi účinná při nízkých koncentracích CO2 (i pod 10 µl.l-1). Pro C3 rostliny je limitující koncentrací tzv. kompenzační koncentrace, která činí 30-70 µl.l-1. Z tohoto důvodu zpravidla dosahují C4 rostliny vyšších rychlostí fotosyntézy než C3 rostliny.

            Karboxylace PEP poskytuje kyselinu octovou, která je přeměňována na kyselinu asparagovou (aspartát) nebo na kyselinu jablečnou (malát). Žádné z těchto kyselin nemohou být přeměňovány v buňkách mezofylu, ale musí být přeneseny do buněk pochev svazků cévních (viz obrázek).


Velmi zjednodušený diagram fixace CO2 Hatchovou-Slackovou cestou u C4 rostlin: PEP - fosfoenolpyruvát, OAA - kyselina oxaloctová, PGA - kyselina 3-fosfoglycerová, GAP - glyceraldehyd-3-fosfát, RuP - ribulóza-5-fosfát, RuBP - ribulóza-1,5-bifosfát, Py - pyruvát. PGA může také vznikat karboxylací C2 sloučenin, které jsou obsaženy v rezervách; regenerace PEP z Py, při níž se uvolňuje voda, není v diagramu zobrazena. Podrobnější diagramy uvádějí Hatch a Osmond (1976).  

             V chloroplastech buněk pochev svazků cévních jsou malát a aspartát rozštěpeny na CO2 a pyruvát specifickými enzymy. Uvolněný CO2 je zachycován RuBP a vstupuje do Calvinova cyklu, zatímco pyruvát se vrací do buněk mezofylu, kde může sloužit k regeneraci PEP. Tato jednoznačně složitá kombinace syntézy dikarbonových kyselin a C3-cyklu dává C4 rostlinám výhodu optimálního využívání CO2. Velmi vysoká afinita PEP-karboxylázy k CO2 a zvláštní anatomie listů umožňující rostlině ihned opětovně využít CO2 uvolněný při fotorespiraci. C4 rostliny jsou proto schopny využívat i nejvyšší intenzity světla a poskytují vysoké výtěžky fotosyntézy, které se projeví mimo jiné rychlejším rozdělením produktů asimilace a vysokou produkci sušiny.

            Zvýšení obsahu CO2 zvláště ve sklenících může přinést výrazný efekt právě u rostlin C3, u nichž je saturace CO2 dosaženo až při vyšších koncentracích a u kterých je zvýšení koncentrace CO2 v ovzduší spojeno i s vyšší rychlostí fotosyntézy. Vyšší obsah CO2 může být skleníkovým efektem spojen i se zvýšením teploty. Pro zvýšení intenzity výroby ve sklenících a foliovnících se u zahradních plodin doporučuje zvýšit koncentraci CO2 na 0,6-0,9%, a to v době nejvyšší fotosyntetické aktivity rostlin. Potom je obvykle obnovena jeho běžná koncentrace větráním.

nahoru


autor textu: Prof. Ing. Rostislav Richter, DrSc.

Poslední aktualizace: 23.01.2004 18:25
 

    



Asimilace uhlíku v C3 rostlině (jilm)


Asimilace uhlíku v C4 rostlině (kukuřice)


Mikroskopický snímek spodní strany listů


 

 

Ústav agrochemie a výživy rostlinMZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno