Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Hnojiva organická
Hnojiva minerální
Odběr vzorků min. hnojiv
Úprava vzorků k analýze
Kvalitativní rozbor hnojiv
Stanovení amonného dusíku
Stanovení nitrátového dusíku
Stanovení amidového dusíku
Stanovení fosforu
Stanovení draslíku
Stanovení sodíku
Stanovení vápníku
Stanovení hořčíku
Stanovení chlóru
Stanovení síry
Reakce hnojiv
Kvantitativní rozbor hnojiv
Hnojiva dusíkatá
Hnojiva fosforečná
Hnojiva draselná
Hnojiva vápenatá a hořečnatá
Stanovení těžkých kovů
Fyzikální vlastnosti hnojiv
Analýza rostlinné hmoty
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Kvalitativní rozbor minerálních hnojiv

Cílem kvalitativního rozboru minerálních hnojiv je zjištění základních fyzikálních a vzhledových vlastností hnojiva a zastoupení nejdůležitějších živin, resp. aniontů a kationtů, potřebných k určení druhu hnojiva.

Kvalitativní rozbor se zahajuje vizuálním posouzením vzorku hnojiva, v rámci kterého se určí barva, struktura, vlhkost, příp. charakteristický zápach a posoudí se specifická hmotnost. Následuje rozpuštění hnojiva, které se provádí po nasypání 1-2 lžiček hnojiva do kádinky nejprve v destilované vodě. Rozpouštění lze urychlit zahříváním kádinky a mícháním tyčinkou. Není-li převážná část vzorku hnojiva ve vodě rozpustná, přidá se po kapkách k vodní suspenzi několik ml 10 % HNO3 (současně se sleduje případné šumění jako důkaz rozkladu uhličitanů) a suspenze se opět zahřeje.

Po rozpuštění hnojiva se provede filtrace a v jednotlivých podílech filtrátu (1-2 ml) ve zkumavkách se pomocí specifických reakcí dokazuje přítomnost živin (iontů), důležitých pro určení druhu hnojiva. V prvé řadě je třeba dokazovat hlavní živiny, tj. amonný (NH4+) a nitrátový (NO3-) dusík, fosfor (H2PO4, HPO4, PO4 ), draslík (K+), vápník (Ca2+) a hořčík (Mg2+) a potom další charakteristický ionty (Cl-, SO42-), na něž bývají hlavní živiny vázány.

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  19. 01. 2010
Následující