Úvod
Analýza půd
Analýza substrátů
Analýza závlahové vody
Analýza hnojiv
Hnojiva organická
Chlévská mrva a hnůj
Zásady odběru
Stanovení sušiny
Stanovení obsahu org. látek
Stanovení celkového dusíku
Stanovení rozpustného dusíku
Močůvka a kejda
Hodnocení kvality org. hnojiv
Hnojiva minerální
Analýza rostlinné hmoty
Optimalizace hnojení dle ARR
Literatura

           © 2009

Zásady odběru vzorků chlévské mrvy a chlévského hnoje

Odběr vzorků chlévské mrvy

Při odklizu chlévské mrvy ze stáje se odebere 20 dílčích vzorků, každý o hmotnosti 1 kg. Dílčí vzorky se vezmou přímo z vynášecího dopravníku, nebo se zachytí padající chlévská mrva z dopravníku a to ve dvaceti časových intervalech, které odpovídají celkově asi 3/4 doby jednoho z odklizů chlévské mrvy ze stáje. Tento orientační odběr vzorků chlévské mrvy se v každé stáji provede jednou do roka a to v období, které nejobjektivněji charakterizuje používaný systém krmení a stlaní v každé stáji.

Odběr vzorků chlévského hnoje

Odběr 15-20 dílčích vzorků hnoje se na každém hnojišti provede 1-2x do roka (podzimní, popř. jarní hnojení) a to jeden měsíc před zahájením každého rozmetání tak, aby před vývozem hnoje z hnojiště byly známy hodnoty rozboru. Dílčí vzorky se odebírají z bočních stěn v poloviční výšce hromady hnoje, nejčastěji krechtovitého tvaru, do hloubky 50-75 cm.

Chceme-li sledovat změny v průběhu zrání hnoje, je nutno odebírat vzorky z celého profilu uložené hromady. V tomto případě je vhodné použít k odebírání průměrného vzorku speciálního vrtáku (dle Giesecke a Hesseho). Odebírání takovýmto způsobem má tu výhodu, že odebereme vzorek z celého profilu, aniž přitom porušíme strukturu hromady hnoje, neprovzdušníme ji ani nezměníme poměry vlhkosti.

Odběr vzorku hluboké nebo drůbeží podestýlky

Odebírá se vždy 5 dílčích vzorků z celé vrstvy podestýlky na pěti namátkou vybraných místech. Odběr se provádí pouze tehdy, vyváží-li se hluboká nebo drůbeží podestýlka přímo k rozmetání na pole a neskladuje se spolu s chlévskou mrvou na hnojišti.

Odebrané dílčí vzorky (mrvy, hnoje, drůbeží podestýlky) se smíchají a homogenizují. Z takto upravené hmoty se odebírá laboratorní vzorek o hmotnosti 1 kg, ze kterého potom po rozemletí vzniká tmavá pasta sloužící v čerstvém stavu k analýze.

Zpět na předchozí stránku    

Předchozí Autor: Petr Škarpa
Datum poslení aktualizace stránky:  02. 01. 2010
Následující