Klimatologie sucha v regionu Žabčic:

V rámci ČR (ale i celé střední Evropy) vyniká z oblastí, které se vyznačují sušším charakterem klimatu region jižní Moravy. Projevy sucha se zde obvykle akumulují postupně a zpravidla nenápadně během relativně dlouhého období (týdny až měsíce). Navíc některé důsledky takové epizody (např. snížená hladina podzemní vody) často přetrvávají dlouho po jejím skončení. Sucho proto můžeme označit termínem „plíživý extrémní jev“, který sice na rozdíl od svého povodní nebývá doprovázen náhlými dramatickými a mediálně atraktivními situacemi, ale který přesto může způsobit rozsáhlé a citelné ekonomické škody. Pro lepší názornost a usnadnění interpretace výsledků získaných pomocí 4 indexů sucha (Standardizovaného srážkového indexu pro1 a 12 měsíců, Palmerova indexu intenzity sucha a Palmerova Z-indexu) byl počet suchých epizod a doba jejich trvání integrován do jednoho ukazatele: tj. procenta měsíců v období 1961-2000 náležejících do suché epizody. Poté byli výsledné mapy agregovány do jediného komplexního indikátoru, který byl označen jako Souhrný Indikátor Sucha (SIS). Jedná se o průměrnou hodnotu podílu měsíců náležejících do epizody sucha vypočtených na základě 1 a 12 měsíčního SPI, Z-indexu a PDSI. Do výpočtu jsou tak zahrnuty jak indikátory dlouhodobých epizod sucha (12 měsíční SPI a PDSI), tak epizod s  délkou trvání alespoň 1 měsíce. Je zajímavé, že tato poměrně komplexní metodika (mapa 13) poskytuje v regionálním měřítku podobné výsledky jako podstatně jednodušší Langův dešťový faktor (mapa 12).

Souhrnný index sucha ukazuje na existenci výrazné oblasti sucha vymezené Znojmem na západě, Brnem na Severu a Břeclaví na východě (mapa 13). Z mapové dokumentace je zřejmé, že pokusná báze v Žabčicích spadá do této velmi suché oblasti. Území žabčicka bylo postiženo v období 1961-2000 postiženo více než 70 krátkodobými epizodami sucha s průměrnou délkou trvání přes 5 měsíců. Z pohledu dlouhodobého sucha (postihujícího zejména hydrologické charakteristiky území) byla poslední dekáda 20. století neobvyklá díky dvěma výrazným obdobím v délce trvání několika let. V kontextu  klimatických podmínek Moravy a Slezska se s podobnými podmínkami setkáme na  6,8% z celkové plochy jejich území. V období letních měsíců  (červen-srpen) se území nejvíce ohrožené suchem poněkud rozšiřuje směrem na sever (mapa 14) a mírně  se zvětšuje se pravděpodobnost sucha v některých oblastech. To platí i pro Žabčice, které patří mezi suchem ohrožené lokality i v období jara a podzimu, což výrazně ztěžuje hospodaření na orné půdě v tomto regionu.

 

Mapa 12) Hodnota Langova dešťového faktoru za období 1961-2000. Mapa je vyhotovena pro úroveň úroveň jednotlivých katastrálních území; Legenda: < 60 velmi suchá oblast; 61-70 suchá oblast; 71-80 přechodná oblast; 81-100 vlhká oblast; > 100 velmi vlhká oblast



Mapa 13) Procento měsíců s výskytem suché epizody na základě SIS (souborný indikátor sucha) v období leden-prosinec během let 1961-2000; Index je vypočten jako průměr procenta suchých epizod vypočtených pomocí SPI pro 1 a 12 měsíců, Z-indexu a PDSI. Výsledná mapa je vyhotovena pro úroveň jednotlivých KÚ.



Mapa 14) Procento měsíců s výskytem suché epizody na základě SIS v období červen-srpen během let 1961-2000;