Obecná botanika jako jeden ze základních předmětů studia na univerzitě se zemědělským zaměřením je vyučována ve většině oborů Agronomické a Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity již v prvním ročníku. Je součástí nebo hlavní náplní těchto předmětů:

anatomie a morfologie rostlin,
anatomie a fyziologie rostlin,
botanika I,
botanika,
obecná a systematická botanika,
biologické základy rostlinné výroby.

Hlavní náplní praktické části předmětů je pozorování rostlinných buněk, pletiv a orgánů pomocí světelných mikroskopů, případně pod lupou, zakreslování pozorovaných preparátů a popis základních struktur.

V současné době jsou studentům ke studiu předmětu k dispozici pouze černobílá skripta staršího data vydání či jejich novější dotisky a několik zastaralých učebnic. Rozsah textu ve skriptech je často omezen celkovým počtem stránek a proto není vždy možné ilustrovat text dostatečným množstvím barevných obrázků, fotografií preparátů a popisů, které by probíranou látku lépe vysvětlily a usnadnily její zapamatování.

Učební text multimediálního charakteru je tedy vhodným doplňkem stávajících učebních materiálů a měl by sloužit především k snadnější orientaci v probíraných tématech a jako obrazová příloha ke skriptům do přednášek a hlavně do praktických cvičení. Nemá za úkol nahradit studijní literaturu předepsanou přednášejícími, ale pouze ji vhodně doplnit novějšími fotografickými a obrazovými přílohami. Textová část je tudíž zkrácená a omezena pouze na základní charakteristiky a vysvětlení nejdůležitějších pojmů probíraných v rámci výuky.

Text je členěn do tří hlavních kapitol: cytologie, histologie a organologie, každá kapitola je dále členěna do podkapitol podle sylabů předmětů a obecně platných zásad. Každá kapitola a podkapitola obsahuje nejprve teoretický úvod do problematiky, vysvětlení základních pojmů doplněné perokresbami a schématy, poté následuje praktická část s popisem preparátů, postupem pozorování či barvení pozorovaných struktur, nákresy s popisy jednotlivých částí preparátů a fotografie pozorovaných objektů s vysvětlivkami.

České a latinské názvosloví je upraveno podle botanického klíče: Kubát, K.: Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, 2002.
Ve skriptech jsou uvedeny i některé morfologické znaky listů, květů a plodů důležité pro správný popis rostlinných druhů v navazujících předmětech Systematická botanika, Botanika II a Fytocenologie.

Věříme, že předložený učební text bude oblíbenou pomůckou nejen pro studenty naší univerzity, ale také pro zájemce z řad veřejnosti, kteří rádi obohatí své znalosti ze zajímavého, pestrého a bohatého světa rostlin.

Přejeme Vám příjemné studium!

Autoři

Multimediální text obecné botaniky vznikl za podpory Fondu rozvoje vysokých škol (projekt FRVŠ 2300/F4/d).

Všechny fotografie preparátů jsou původní a autorská práva k nim patří autorům učebního textu. Prosíme Vás o jejich dodržování. Máte-li zájem některé fotografie použít pro studijní nebo výukové účely, uvádějte prosím odpovídající citaci po domluvě s námi. Děkujeme za pochopení.