Tyčinka a pylová zrna

Tyčinky jsou samčí pohlavní ústroje tvořené nitkou a prašníkem. Soubor tyčinek v květu nazýváme andreceum a v květním vzorci je značíme písmenem A. Prašník je složen ze dvou prašných váčků a každý obsahuje ještě dvě prašná pouzdra. Prašné váčky s nitkou jsou propojeny spojidlem.

Obrázek: Schematická stavba tyčinky

 Obrázek: Schematická stavba  tyčinky

Ve vývojově původnějších květech je tyčinek mnoho a jsou uspořádány spirálně (např. pryskyřník), u cyklických květů jsou většinou v jednom až třech kruzích (např. zvonek, kakost apod.).

V květech některých rostlin mohou být tyčinky rozdílné velikosti - delší a kratší. Označujeme to jako mocenství tyčinek. Například u rostlin z čeledi brukvovitých máme ve vnitřním kruhu čtyři tyčinky delší a ve vnějším dvě tyčinky kratší. Jsou to tedy čtyřmocné tyčinky. Rostliny z čeledi hluchavkovitých mají dvě tyčinky s krátkými nitkami a dvě s dlouhými nitkami - jsou dvoumocné. Pokud jsou tyčinky srostlé nitkami do skupinek mluvíme o bratrství tyčinek - obrázek. Rostliny z čeledi bobovitých mají obyčejně dvoubratré tyčinky (jedna je volná a devět jich srůstá), třezalka má trojbratré a lípa pětibtratré tyčinky. U slézu jsou tyčinky jednobratré, poněvadž jsou všechny srostlé v rourkovitý útvar kolem pestíku.

Obrázek: Bratrství a mocenství tyčinek

 Obrázek: Bratrství a mocenství tyčinek

Stěny prašníku jsou parenchymatické a při dozrávání pylových zrn se v nich diferencuje tapetová (výstelková) vrstva, která vyživuje pylová zrna a později i vláknitá vrstva, která napomáhá roztržení zralého prašného váčku. Uvnitř prašných pouzder se z pylotvorného pletiva (archesporia) redukčním dělením (meiózou) tvoří haploidní pylová zrna.

Obrazek: Stavba prašníku

 Obrazek: Stavba prašníku

Velikost a tvar pylových zrn jsou rozmanité a pro některé skupiny rostlin charakteristické. Barva je nejčastěji žlutá, oranžová až červená. Zralá pylová zrna jsou kryta dvěma obaly. Vnější exina je silnější, je tvořena celulózními a pektinovými látkami, obsahuje barviva a je kutinizovaná, odolná, nerozpustná v kyselinách a hydroxidech. Na povrchu má různé hrbolky, háčky a výrůstky. V exině jsou klíční otvory (póry), kterými při klíčení pylu vyrůstá pylová láčka. Exina pylových zrn nahosemenných rostlin vytváří dva vzdušné váčky. Vnitřní intina je tenčí, složená převážně z pektinových látek. V cytoplazmě pylových zrn se nacházejí škroby, bílkoviny, tuky, vitamíny a barviva. Ve zralém pylovém zrnu vzniká ještě před opuštěním prašného pouzdra obyčejně vegetativní buňka s haploidním vegetativním jádrem a generativní buňka s haploidním generativním jádrem.

Obrázek: Stavba pylového zrna

 Obrázek: Stavba pylového zrna

Přenos pylu na bliznu nazýváme opylení. V případě opylení vlastním pylem téhož květu se jedná o tzv. samosprášení (autogamii), kterému se rostliny vyhýbají a k samoopylení otevřených květů dochází zřídka. Autogamii znemožňují i některé mechanizmy, které se vyvíjejí u mnoha druhů rostlin, např. nestejně dozrávají tyčinky a pestíky, případně rozdílně dozrávají prašníky, vytvářejí se nestejně dlouhé čnělky (heterostylie), různě velké bliznové papily apod. Častěji se proto u rostlin vyskytuje heterogamie - cizosprašnost, opylení cizím pylem. Přenos pylu se pak uskutečňuje pomocí opylovačů. Rostliny hmyzosnubné (entomogamní) jsou opylovány hmyzem, k tomu jsou také uzpůsobeny svým tvarem. Také pylová zrna jsou hrbolatá, s výrůstky nebo prohlubněmi, kterými se snadněji uchytí na tělo opylovačů. Rostliny větrosnubné - anemogamní vytvářejí v prašníkových květěnstvích (jehnědách např. lísky, vrb, topolů..., latě u kukuřice) mnoho pylu, případně u trav jsou přizpůsobeny celé prašníky svým upevněním k nitce - tzv. vrtivé prašníky, které jsou ve větru snadno pohyblivé. Pylová zrna jsou na povrchu hladká, u nahosemenných rostlin ještě navíc opatřena vzdušnými váčky. Velmi vzácný je přenos pylu vodou.

Praktická část:

Mikroskopické preparáty byly připravovány z dostupného materálu - tyčinek a nasbíraného pylu různých rostlin.

Příčný řez prašníkem lilie příprava preparátu

Pylová zrna borovice lesní příprava preparátu

Pylová zrna kukuřice příprava preparátu

Pylová zrna lísky obecné, břízy bradavičnaté nebo olše lepkavé příprava preparátu

Pylová zrna slunečnice roční příprava preparátu

Naklíčená pylová zrna Bryophyllum crenatum příprava preparátu