Primární stavba kořene

U kořene rozlišujeme tři základní pletivové celky - pokožku (krycí pletivo), primární kůru (základní pletivo) a střední válec (vodivé pletivo). Tato pletiva vznikají z iniciálních buněk vzrostného vrcholu.

Na povrchu primárního kořene je kořenová pokožka - rhizodermis, jež se skládá z jedné vrstvy těsně k sobě přiléhajících buněk bez kutikuly. Z některých pokožkových buněk vznikají kořenové vlásky - rhiziny (obrázek). Ty silně zvětšují povrch kořene a zajišťují příjem vody s minerálními látkami. Životnost rhizodermis i kořenových vlásků je krátká (několik dní).

Obrázek: Kořenové vlášení na příčném řezu kořenem bobu obecného (Vicia faba)

 Obrázek: Kořenové vlášení na příčném řezu kořenem bobu obecného

Výjimečně se u některých rostlin tvoří vícevrstevný velamen radicum, který kryje především vzdušné kořeny epifytů. Slouží k příjmu vody, jako mechanická ochrana primární kůry, u některých druhů funguje i jako pletivo asimilační.

Pod pokožkou se nachází mnohovrstevná parenchymatická primární kůra. Vnější vrstva je označována jako exodermis a po odumření pokožky zajišťuje její krycí funkci. Výrazně se vytváří především u jednoděložných rostlin, které sekundárně netloustnou. Buněčné stěny této vrstvy korkovatějí. Exodermis je tvořena jednou nebo více vrstvami buněk podélně protáhlých, někdy může obsahovat i Casparyho proužky typické pro endodermis. Jestliže se v kořenovém pericyklu zakládá felogen, z něhož vzniká korek a záhy odumírá celá primární kůra, pak se exodermis nediferencuje (kořeny nahosemenných a dvouděložných rostlin).

Převážná část primární kůry je parenchymatická a označuje se jako mezodermis. Mezi buňkami mezodermis, které neobsahují chloroplasty (s výjimkou vzdušných kořenů epifytů), mohou být interceluláry. Vzniká tak tzv. aerenchym, typický pro jednoděložné vodní a bahenní rostliny (např. sítina).

Vnitřní vrstva primární kůry kořenů se označuje endodermis. Bývá jednovrstevná a na radiálních stěnách (svislých i vodorovných) se v podobě úzkých rámečků vytváří Casparyho proužky.

Obrázek: Schéma Casparyho proužků (označeny šipkami) na radiálních stěnách buněk endodermis kořene.

 Obrázek: Schéma Casparyho proužků

V nich se ukládá suberin a lignin. Poněvadž tyto látky jsou nepropustné pro vodu, slouží endodermis ve starších částech kořene jako bariéra, která brání zpětnému pohybu vody z cévních svazků do vnější kůry a okolního prostředí. V endodermis s Casparyho proužky se proti dřevní části svazku cévního nacházejí tzv. propustné buňky, které umožňují prostup přijímaných látek do centrálního (středního) válce kořene.

Střední (centrální) válec - stélé - je ohraničen souvislým proužkem latentního meristému, který se označuje jako kořenovým pericykl (perikambium). Zakládají se v něm postranní kořeny, případně adventivní pupeny a u sekundárně tloustnoucích kořenů se podílí na tvorbě kambia a felogenu. Kořeny parazitů a vodních rostlin jsou bez pericyklu. Nejdůležitější částí je vodivý systém, který je v primárních kořenech složen z radiálních svazků cévních. Podle počtu protoxylémových pólů se rozlišují radiální svazky cévní na oligoarchní (monarchní až hexarchní) a polyarchní. První typ je u rostlin nahosemenných a dvouděložných, druhý je charakteristický pro rostliny jednoděložné.

Obrázek: Schématické znázornění radiálních svazků cévních v kořenech (L- lýko, D- dřevo).

Obrázek: Schématické znázornění radiálních svazků cévních

Protoxylém i protofloém se v kořenech tvoří exarchně (vně) a metaxylém i metafloém se diferencuje dostředivě. Uvnitř kořene může být i dřeň složená z parenchymatických buněk.

Obrázek: Schéma primární stavby kořene s hexarchním radiálním svazkem cévním.

 Obrázek: Schéma primární stavby kořene s hexarchním radiálním svazkem cévním

Praktická část:

Mikroskopické preparáty pro primární stavbu kořene byly připravovány z dostupného materiálu - naklíčených semen rostlin, kořenů jednoděložných rostlin apod.. V některých případech byla pro zvýraznění struktur použita barviva. Postup přípravy a barvení je popsán u každého preparátu.

Příčný řez kořenem hrachu setého příprava preparátu

Příčný řez kořenem bobu obecného příprava preparátu

Příčný řez kořenem kosatce příprava preparátu

Příčný řez kořenem monstery příprava preparátu

Kořenové vlášení příprava preparátu