Květní lůžko a květní obaly

Bazální část květu je tvořena květním lůžkem (zkrácený stonek květu), které je ploché, vypouklé, kuželovité nebo válcovité. Na květním lůžku jsou uspořádány květní části (obaly, pohlavní ústroje - tyčinky a pestíky) spirálovitě ve šroubovici (v původnějších květech) nebo cyklicky - v kruzích (u odvozenějších typů květů).

Obrázek: Schéma stavby úplného květu krytosemenných rostlin

 Obrázek: Schéma stavby úplného květu krytosemenných rostlin

Někdy se v květech tvoří také různé žlázky a žláznaté valy - nektaria, která mohou být rozložena nejen na květním lůžku, ale i na lístcích květních obalů nebo na tyčinkách.

Sterilní části květu označujeme jako květní obaly. Květní obaly jsou obyčejně rozlišeny na zelený kalich (calyx) složený z kališních lístků (sepala) a barevnou korunu (corolla) složenou z korunních plátků(petala). Květům s rozlišenými obaly na kalich a korunu říkáme různoobalné. U některých květů však obaly nejsou rozlišeny a pak hovoříme o okvětí (perigon) tvořeném stejnými okvětními lístky (tepala). Rovněž se vyskytují květy bez obalů označované jako nahé. Květní obaly jsou buď volné (předpona chori - chorisepalní kalich, choripetalní koruna a choritepalní okvětí) a nebo srůstají (předpona syn - synsepalní kalich, synpetalní koruna a syntepalní okvětí).

U některých choripetalních korun jsou korunní lístky rozlišené na dolní zúženou část - nehet a horní rozšířenou část - čepel. Mezi nehtem a čepelí se někdy vytváří šupinatý útvar - pakorunka (např. silenka). Pakorunka u narcisu vzniká přeměnou palistů tyčinek. Některé typy choripetalních květů jsou zobrazeny na následujícím obrázku.

Obrázek: Typy volných květních obalů u choripetalních květů

 Obrázek: Typy volných květních obalů u choripetalních květů

U srostlých korun můžeme rozlišit tzv. korunní trubku, korunní lem a korunní ústí. Podle převládájící části pak vznikají různé tvary srostloplátečných korun - viz. obrázek.

Obrázek: Typy srostloplátečných korun

1) baňkovitá (vřesovec), 2) dvoupyská, 3) jazykovitá (obvodové květy úboru hvězdnicovitých, např. kopretina), 4) kolovitá (divizna), 5) kulovitá (borůvka), 6) nálevkovitá (prvosenka, plicník), 7) řepicovitá (šeřík), 8) šklebivá (hledík), 9) pyskatá (hluchavka), 10) trubkovitá (středové květy úboru hvězdnicovitých - např. slunečnice), 11) zvonkovitá (zvonek)

Obrázek: Typy srostloplátečných korun.

Podle souměrnosti rozlišujeme koruny pravidelné (aktinomorfní, polysymetrické, radiální) s více rovinami souměrnosti a stejnými stejnoměrně rozloženými členy, souměrné (zygomorfní, monosymetrické) s jednou rovinou souměrnosti, bisymetrické s dvěma rovinami souměrnosti, poměrně vzácné a nesouměrné (asymetrické) koruny, jejichž části jsou uspořádány na šroubovici.

brázek: Typy květů podle souměrnosti

 Obrázek:  Typy květů podle souměrnosti

Někdy se vytváří v květech češule, což je miskovitý útvar vznikající srůstem spodních částí kalicha, koruny a tyčinek. Typickým příkladem jsou květy některých zástupců čeledi růžovitých.

Kromě květních obalů jsou na květním lůžku uspořádány i pohlavní orgány - samčí tyčinky a samičí pestíky, o nichž bude pojednáno v samostatných kapitolách.